Najsmaczniejsze pomysły na dania z czosnkiem

Czosnek jest cenioną na całym świecie przyprawą. Jego intensywny smak i aromat może wzbogacić wiele potraw. Surowy jest ostry i wyrazisty, podsmażony lub upieczony staje się znacznie łagodniejszy i słodki. Czosnek to naturalny antybiotyk. wzmacnia organizm, pomaga w zapobieganiu i leczeniu infekcji. Warto więc po niego sięgać jak najczęściej. Pasuje do mięs, zup, sosów, dipów, marynat, sałatek. Jednak może również grać w daniach główną rolę.

Podziel się:

Bułeczki czosnkowe

Czosnkowe bułeczki odkryłam podczas wakacji nad morzem w jednej z restauracji. Były serwowane w towarzystwie sałatki z kozim serem. Aromatyczne, puszyste, z chrupiąca skórką. Po prostu pyszne! Po powrocie do domu zaczęłam więc przeglądać internet w poszukiwaniu przepisu.

Przetestowałam wiele propozycji, aż w końcu trafiłam na bloga Gotowanie cieszy, którego prowadzi moja imienniczka Kasia. Jej bułeczki czosnkowe są nie tylko bardzo smaczne, ale także niezwykle efektowne. Z pewnością zachwycą twoich gości na domowej imprezie.

"Dodatek czosnku do ciasta oraz do maślanej glazury sprawiają, że bardziej czosnkowe już być nie mogą :) Najlepiej smakują jeszcze ciepłe, bez żadnych dodatków lub z masłem" - pisze Kasia.

Kurczak z czterdziestoma ząbkami czosnku…

…prawie jak Ali Baba i czterdziestu rozbójników ;-) Kurczak duszony w aromatycznym sosie to klasyczne francuskie danie.

Danie, które swoim składem zniechęca wielu. Danie, które swoim smakiem przekonuje wszystkich. Czosnek po ugotowaniu – mimo ilości – nie pozostawia ostrości. Wręcz daje słodkość. Cudownie rozgrzewa. Przepyszne z bagietką. Nie dajcie się tylko podkusić – czosnku naprawdę nie trzeba obierać” – przekonuje Monika, która wypróbowała ten przepis w swojej kuchni.

Zupa z pieczonego czosnku

Zupę czosnkową przygotujesz ze składników, które zawsze masz pod ręką.

„Wystarczy kilka warzyw i podstawowe przyprawy. Czosnkową gotuję na bulionie drobiowym, ale równie dobrze sprawdzi się wywar z warzyw, zupa będzie delikatniejsza w smaku. Kremy wszelkiej maści najlepiej smakują w towarzystwie chrupiących dodatków w postaci groszku ptysiowego czy domowych grzanek. Ja wybieram drugą opcję i zupę podaję z serowymi grzankami” - radzi Ola z bloga Zajadam.

Czosnkowy sos winegret

Aby przygotować ten sos wystarczy jedynie woda, oliwa i czosnek. Robi się go dosłownie w kilka sekund. Takim sosem można polać sałatkę np. grecką lub maczać w nim kawałki świeżej bagietki.

Przy okazji zdradzę wam swoją kulinarną sztuczkę. Przygotujcie sobie niewielki słoiczek. 2 główki czosnku, oliwę z oliwek i sól morską. Do wyparzonego, suchego słoiczka wyciskamy czosnek, dodajemy szczyptę morskiej soli, zalewamy dwiema łyżkami oliwy, mieszamy i zakręcamy.

Tak przygotowaną pastę czosnkową dodajemy do gotowanych potraw. To duża oszczędność czasu :-) Pastę należy przechowywać w lodówce.

Marynowany czosnek

Sezon na przetwory wciąż trawa. A co powiecie na marynowany czosnek? Bez niego nie wyobrażam sobie sałatki z rukolą, suszonymi pomidorami i serem bałkańskim. Do tego bagietka z masłem czosnkowym, bo przecież czosnku nigdy za wiele, prawda? ;-)

Odkąd odkryłam jak łatwe jest przygotowanie w domu czosnku w zalewie, już nie kupuję go w sklepie. Ten domowy jest tak smaczny, że kładę go nawet na kanapki. Co prawda obieranie świeżego czosnku jest dość pracochłonne, ale uwierzcie mi, że smak marynaty wam to wynagrodzi. Przetestowałam kilka przepisów, tym razem polecam wam recepturę Karli z bloga Cook Yourself i szczerze ją polecam.

Po obraniu takiej ilości czosnku dłonie nie pachną zbyt ładnie. Prostym sposobem na pozbycie się tego przykrego zapachu z dłoni jest umycie nich sokiem z cytryny lub octem, a potem mydłem. To działa!

Także w kategorii Porady kulinarne:

Na czym polega sekret doskonałego purée? Właściwości zielonego smoothie Fasolka szparagowa - jedz na zdrowie Królowa wszystkich przypraw Kuchenne sztuczki, które ułatwiają gotowanie. Część II Co znajdziesz w melonie? Co znajdziemy w brzoskwiniach? Kotlety schabowe w wersji light Co zrobić z resztkami jedzenia po świętach? Wartości odżywcze fasolki szparagowej Ziemniaki - jak je wybierać i przechowywać? Ryż na sypko? Nic trudnego!