Smalec, kiełbasa, szynka... Najlepsze domowe wyroby

Wiele sklepowych wędlin jest nafaszerowana substancjami konserwującymi i innymi składnikami, które niekoniecznie służą naszemu zdrowia. Poza tym w pasztetach i mielonkach czasem trudno znaleźć mięso. Dlatego też ja coraz częściej szerokim łukiem omijam gotowe wędliny i kiełbasy. Wolę samodzielnie przygotować dodatki do kanapek. To nie jest wcale trudne i wbrew pozorom nie zabiera zbyt wiele czasu. Zebrałam moje ulubione przepisy na mięsne wyroby.

Podziel się:

Szynka pieczona z czosnkiem

Co powiecie na tę aromatyczną, soczystą szyneczkę, naszpikowaną czosnkiem i upieczoną w miodzie? Jest przepyszna. Podana na ciepło w towarzystwie klusków śląskich, gęstego sosu i czerwonej kapusty z rodzynkami będzie idealna na rodzinny obiad. Z kolei na zimno sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Polecam!

Pasztet

"Zrobiłam popisowy pasztet mojej mamy z łopatki, drobiowej wątróbki i cebuli. Robię go na każde święta, smakuje z pieczywem i jako dodatek do sałatki. Kawałek pasztetu, podany na liściu sałaty z dodatkiem konfitury z żurawiny, zamieni się w wykwintny poczęstunek dla gości" - zachęca Małgosia, która prowadzi bloga Na piecyku.

Bardzo lubię pasztety, ale wyłącznie te domowej roboty, bo tylko takie mam odwagę jeść. Wiem wówczas, co jest w środku. Poza tym mogę dodać swoje ulubione przyprawy. Od czasu do czasu wzbogacam również smak pasztetu grzybami, suszoną żurawiną lub śliwkami. Nie ma nic lepszego — świeży chleb, gruby plaster pasztetu i kiszony ogórek. Już na samą myśl cieknie ślinka ;-)

Mielonka ze słoika

Czasem nachodzi mnie ochota na mielonkę albo pieczeń rzymską, niestety, z wyrobami tego typu jest jak z pasztetem. Ciężko znaleźć w sklepie taki produkt, w którym byłoby tylko „prawdziwe” mięso i naturalne przyprawy. Dlatego też raz na jakiś czas zabieram się za przygotowanie ich w domu.

Przepis na mielonkę w słoiku, który znalazłam na blogu Z miłości do słodkości bardzo szybko stał się jednym z moich ulubionych.

Blok konserwowy z łopatki

Wieprzowa łopatka, to gatunek mięsa nieco pomijany przy wyrobie domowych wędlin. Może dzieje się tak dlatego, że po wytrybowaniu z niej kości, uzyskujemy kawałki mięsa nadające się co prawda na kotlety czy gulasz, ale wiele osób  nie wyobraża sobie by można było zrobić z łopatki pieczeń czy tez wyrób konserwowy” - pisze Robert, autor bloga Miód i pieprz.

A przecież mięso łopatki jest bardzo soczyste, delikatnie poprzerastane tłuszczem, który doskonale przenosi smak, dzięki czemu nadaje się do przygotowania wędliny. Wystarczy niewielki garnek i jakiś obciążnik (np. kamień).

Robert krok po kroku pokazuje jak się zabrać do zrobienia konserwowej wędliny z łopatki.

Rolada z indyka

Wędlina wcale nie musi być tłusta. Tym razem propozycja dla tych, którzy są na diecie.

"Indyk, trochę pieczarek, przypraw, kilka godzin oczekiwania i mamy delikatne mięso na kanapki albo na obiad" - zachęca Bernadeta z bloga Mój kulinarny pamiętnik.

Rolada z indyka jest nie tylko bardzo smaczna, ale również świetnie prezentuje się na stole. Odkąd odkryłam ten przepis, często do niego wracam, kiedy mam ochotę na coś lżejszego. Czasem zamieniam pieczarkowy farsz na suszone pomidory, szpinak czy paprykę. W takiej wersji także jest pysznie. Uprzedzam — rolada znika ze stołu w oka mgnieniu.

Rillettes wieprzowe

Rillettes to smarowidło do chleba. Pochodzi z Francji. Przypomina nieco pasztet. W wersji klasycznej robi się je z mięsa wieprzowego, ale można je przygotować także z kury, kaczki, gęsi, królika a nawet łososia.

Kawałki mięsa trzeba długo dusić w w tłuszczu. Zajmuje to wiele godzin, ale naprawdę warto. Smak wynagradza wszystko.

Podaje się do pieczywa, w temperaturze pokojowej, tak żeby wygodnie było rozsmarować je na kromce chleba czy grzance. Do jego przygotowania wykorzystuje się tłuste części tuszy a po stopieniu w powstałym smalcu dusi się kawałeczki mięsa. Ważne jest dobre doprawienie rillettes ziołami i winem, które odparowuje zostawiając cały swój smak” - radzi Iza, która prowadzi bloga Smaczna Pyza.

Dlatego, jeśli jeszcze nie próbowaliście rillettes, to koniecznie musicie nadrobić te zaległości.

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

Wędzona kiełbasa

Żadna z kupnych wędlin nie zastąpi prawdziwej, samodzielnie przygotowanej i uwędzonej kiełbasy. Świetna na śniadanie, obiad i kolację” - pisze Mariola, autorka bloga Kulinarne Pyszności Molki, a ja się pod tym podpisuję obiema rękami.

Nic nie zastąpi smaku takiej prawdziwej, domowej kiełbasy. Moi rodzice mają małą wędzarnię na działce i kilka razy do roku przygotowują wędliny i kiełbasy. Są pyszne, aromatyczne. Kiedy przywożą je do domu, to już od progu roznosi się ten zapach… Jedyną wadą tych wyrobów jest to, że tak szybko znikają ;-)

Także w kategorii Przepisy:

Kaczka pieczona z pomarańczami i imbirem poleca się na świąteczny obiad Przepis na koktajl truskawkowy Przepis na prostą i smaczną zapiekankę makaronową z mięsem mielonym Przekonaj się do brukselki! Czas na pierniczki! Poznaj podstawowy przepis Pyszny i pożywny koktajl z białych truskawek Pomidory suszone w roli głównej Nocna owsianka, czyli błyskawiczne śniadanie, które zrobi się samo Papierówki - jabłka do zadań specjalnych Jak zrobić sałatkę grecką? Przepis na prawdziwe rogale świętomarcińskie Przepis na domowy smalec