Polska wigilia - 12 tradycyjnych potraw

Wigilia tuż tuż. Tradycyjnie na stole powinno znaleźć się 12 potraw. Oczywiście w zależności id regionu, panie domu podają różne dania. Dziś chciałabym wam pokazać, co znajdzie się na stole wigilijnym w moim rodzinnym domu. W kuchni niepodzielnie króluje babcia, która przygotowuje barszcz, lepi pierogi i uszka, gotuje kapustę z grzybami i piecze kulebiak. Mama robi najlepszą na świecie kutię i kluski z makiem. Odpowiada też za kompot i smażenie ryby. Z kolei ja, od kilku lat przygotowuję rybę po grecku, śledzie, piekę piernik i keks.

Podziel się:

Kompot z suszu

Nie wszyscy za nim przepadają, ja go jednak uwielbiam i gotuję nie tylko od święta. Kompot z suszu ma przepiękny słoneczny kolor, pachnie cynamonem i goździkami. Moja mama wie, że go uwielbiam, dlatego zawsze przygotowuje większą ilość ;-)

Najlepiej smakuje schłodzony, podany z plasterkiem cytryny lub pomarańczy.

"Jak zrobić kompot z suszu? Wystarczy włożyć suszone owoce do dużego garnka, dodać przyprawy oraz zalać zimną wodą, gotować około 45 minut na małym ogniu, odstawić do wystygnięcia i włożyć do lodówki" — radzi autorka bloga Jak pączek w maśle.

ryba po grecku

Kawałki ryby, ukryte po sosem z duszonych warzyw… Już na samą myśl cieknie mi ślinka. Najbardziej lubię rybę po grecku podawaną na ciepło. Czasem także zamiast rybę smażyć, piekę ją w folii, oprószoną solą i pieprzem i skropioną sokiem z cytryny.

"Ile kucharek tyle szkól jej przygotowania. Niektórzy dodają więcej składników do sosu, u mnie jest tylko marchew, cebula i przecier pomidorowy. Nic więcej nie dodaję. Taka jest najlepsza" - przekonuje Marta.

pierogi z kapusta i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami, to obok barszczu, moje ulubione wigilijne danie, dlatego zawsze proszę babcię, żeby ulepiła ich trochę więcej.

Farsz to kwestia indywidualnych upodobań. Jak zaznacza Beata, która prowadzi bloga Stare Gary: "Ilość dodanej kapusty zależy tak na prawdę od naszych upodobań i od kwaśności kapusty. Jedni lubią pierogi bardziej kapuściane, inni bardziej grzybowe. I takie i takie są pyszne"

kapusta z grzybami

Kapustę z grzybami mogłabym wyjadać z garnka łyżką, nawet na zimno! Co z resztą zdarzało mi się dawniej robić, za co zawsze dostawałam od babci po łapach ;-)

Ile gospodyń, tyle przepisów na kapustę, ja lubię tę najbardziej klasyczną wersję, bez żadnych udziwnień i zbędnych dodatków.

barszcz czerwony z uszkami

Barszcz czerwony na zakwasie, podawany z uszkami jest chyba najważniejszą wigilijną potrawą w moim rodzinnym domu.

O tym jak zrobić zakwas, a potem ugotować na nim barszcz już pisałam wcześniej.

Dlatego teraz przedstawiam wam nieco inną, ale równie smaczną wersję tej tradycyjnej potrawy, a mianowicie - barszcz z kiszonymi burakami.

smażony karp

Karp króluje na wigilijnej wieczerzy. Sięgamy po tę rybę przeważnie raz do roku, a szkoda, bo odpowiednio przygotowana jest bardzo smaczna.

"Wiele osób uważa, że karp ma 'mulisty' posmak i coś w tym jest. Jednak prawdą jest też, że jeżeli karp pochodzi z dobrej hodowli, to dobrze smakuje.

Jeżeli nie macie pewności, co do pochodzenia ryby, jest kilka zabiegów pozwalających na pozbycie się (lub chociaż zniwelowanie) niechcianego posmaku" - pisze Kasia, autorka bloga Pełny talerz.

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

kluski z makiem

Kluski z makiem obowiązkowo pojawiają się na naszym wigilijnym stole. Do ich przygotowania mama używa oczywiście samodzielnie zrobionej masy makowej. Któregoś razu pokusiła się o zakup gotowej i to nie był dobry pomysł. przepis na masę makową znajdziecie tutaj.

Kluski z makiem doskonale smakują zarówno na ciepło jak i na zimno.

"Najlepiej przygotować je dzień wcześniej i przechować w lodówce, wtedy wszystkie składniki dokładnie się przegryzą.
Kluski z makiem w oryginalne robi się z łazankami, ja jednak najbardziej je lubię z makaronem kokardki" - pisze Justyna.

kutia

Od kilku lat, obok klusek z makiem, na stole pojawia się też kutia. Obie te potrawy różni to, że do kutii zamiast makaronu, dodajemy pszenicę.

"Jeśli ktoś nie jadł jej nigdy i zastanawia się czy będzie mu smakować to podpowiem, że ugotowana pszenica smakuje podobnie jak pęczak" - wyjaśnia Iza.

8 z 12Źródło:

śledzie w śmietanie

Kiedyś nie przepadałam za śledziami, miały dla mnie zdecydowanie za ostry smak, zawsze jednak lubiłam patrzeć na kolorowe śledziowe sałatki.

W końcu się odważyłam i dałam im kolejną szansę. Dziś, choć wciąż nie jestem jakąś zagorzałą wielbicielką śledzi, muszę przyznać, że je trochę polubiłam ;-)

Najbardziej smakują mi śledzie na słodko i pod pierzynką. W tym toku postawiłam jednak na klasykę i postanowiłam przygotować śledzie w śmietanie wg przepisu Bernadetty.

kulebiak z kapustą i grzybami

Nie wszyscy lubią uszka do barszczu, dlatego u mnie w domu zawsze do wyboru były jeszcze paszteciki z kapustą i grzybami lub krokiety. W ubiegłym roku zamiast pasztecików na stole pojawił się kulebiak i od razu skradł serca całej rodziny.

"Mimo ze potrawa wygląda na skomplikowaną, to wcale taka nie jest i można ją spokojnie przyrządzić nawet dzień wcześniej" - radzi Bernadeta.

szybki piernik z bakaliami

Szybki piernik z różnymi bakaliami, udekorowany kandyzowanymi wiśniami i migdałami to propozycja dla zapracowanych.

Nie każdy ma czas, by ciasto na piernik zagnieść już w listopadzie czy na początku grudnia. Jest jednak rozwiązanie — piernik last minute ;-) Możecie upiec go na ostatnią chwilę, bo piernik jest miękki zaraz po wyjęciu z piekarnika.

Keks

Keks to jedno z tych ciast, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Puszysty, pachnący, miękki, ciężki od bakalii. Po raz pierwszy sama upiekłam go rok temu. Przyznam nieskromnie, że byłam zachwycona efektem.

Keks to ciasto bardzo proste do przygotowania, więc z upieczeniem go poradzą sobie wszyscy. Zaletą keksu jest to, że dość długo zachowuje świeżość, można więc upiec go kilka dni wcześniej, a potem zawinąć w lnianą ściereczkę.

Także w kategorii Kulinarne inspiracje:

Przez żołądek do... łóżka. Poznaj moc letnich afrodyzjaków Najpopularniejsze desery bożonarodzeniowe w różnych zakątkach świata Sztuka inspirowana kulinariami Co zawiera karob? Ciasta, jakich jeszcze nie widziałeś Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o truskawkach Pierniczkowa Lista Przebojów - TOP 10 przepisów na świąteczne pierniczki Co dodać do granoli? Koreczki - zaskocz swoich gości oryginalnymi kompozycjami! Grzaniec krok po kroku. Co wybrać - wino czy piwo? Jakich przypraw użyć? Fenkuł, czyli koper włoski - dlaczego warto go jeść? Właściwości odżywcze chia